Мачката која Владимир Путин му ја подари на јапонскиот политичар во карантин поради коронавирусот

Мир (Свет), сибирската мачка која рускиот претседател Владимир Путин му ја подари на гувернерот на јапонската префектура Акита Норихис Сатаке во февруари 2012 година, ставена е во домашен карантин поради страв дека ќе се зарази со коронавирус, соопшти гувернерот, а пренесува агенцијата ТАС С.

Мир живее во куќата на гувернерот заедно со шест други мачки.
„Бевме мниогу вознемирени поради веста дека коронавирусот е регистриран кај домашни мачки во САД“, рекол гувернерот и додал дека поради тоа своите домашни миленици ги ставил во изолација додека не помина опасноста од заразата.

„Сакаме Мир да нема контакт со никој надвор од нашето семејство и се надеваме деке опасноста која им се заканува на луѓето и на животните набрзо ќе помине“, рече гувернерот.

Прочитајте и...  Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

„Мирна е, има одличен апетит, силна е и среќна. Кога и да ја погледнам, чувствувам смиреност“, рекол гувернерот додавајќи дека ова негово милениче има посебно место во неговиот живот.

Прочитај повеќе

Неразбрана од општеството, била среќна кога нашла луѓе подеднакво несреќни како неа, од 29 години велела дека е вдовица, а се смета за најталентирана глумица на сите времиња

Слободен печат

Валентина Сампаио е првиот трансродов модел во угледниот „Sports Illustrated“ (ФОТО)

Слободен печат

Првиот возач на автомобил во светот била жена, возела 106 километри со брзина до 40 км на час

Слободен печат

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Слободен печат

Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Слободен печат

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Слободен печат

Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Слободен печат

Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Слободен печат

За што се можете да го употребите шампонот за коса?

Слободен печат

„Смета дека парите може подобро да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Слободен печат