20 C
Скопје

Маас: Развојот на настаните во Иран не е позитивен знак за нуклеарните преговори

Германија денеска предупреди дека вчерашните настани околу иранската инсталација за збогатување ураниум во Натанц не се добри навестувања за успешни нуклеарни разговори, што се насочени кон заживување на замрзнатиот договор за ограничување на нуклеарните амбиции на Техеран.

-Тоа што во моментов го слушаме од Техеран не е позитивен придонес, особено развојот во Натанц, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас пред утрешните разговори во Виена.

Еден ден откако Техеран соопшти дека во фабриката во Натанц почнала работата на најсовремените центрифуги за збогатување ураниум, со што се крши нуклеарниот договор од 2015 година, Маас кажа дека фабриката била нападната со прекин на електричната енергија, што било окарактеризирано како „тероризам” и за што е обвинет Израел.

Поврзани вести

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Слободен печат

ВИДЕО | Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија

Слободен печат

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Слободен печат

Скопјани од утре ќе можат да вежбаат на шест локации на отворено со поддршка на тренери

Слободен печат

Странски државјанин приведен поради поседување опојна дрога

Слободен печат

Остави Коментар