3.9 C
Скопје

Маас: Ќе отпочнеме преговори со Северна Македонија оваа година

Европската унија ќе седне на разговори за пристапување со Северна Македонија во рамките на оваа година, изјави германскиот министер за надворешни работи, но првата меѓувладина конференција со Албанија ќе зависи од исполнувањето на условите утврдени од Европскиот совет, додаде Маас.

„Ја отворивме вратата за пристапни разговори со Албанија и Северна Македонија. Планираме да ја имаме првата меѓувладина конференција со Северна Македонија за време на германското претседателство со ЕУ. И, ако се исполнети условите, и со Албанија “, рече Маас во средата, објави Еуроњус.

Тој ја даде изјавата за време на конференцијата под наслов „Младите луѓе, миграцијата и демографскиот предизвик на Западен Балкан“.

Прочитајте и...  Д-р Трајчулески од Крушево ја загуби битката со коронавирусот

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар