MAAE ќе го зголеми своето присуство во Запорожје

Запорожје / Фото Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) следната недела ќе го зголеми своето присуство во нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, соопшти агенцијата на ОН.

Нов, поголем тим ќе ја замени групата која моментално се наоѓа во нуклеарката во јужна Украина кога директорот Рафаел Гроси ќе ја посети следната недела, се вели во соопштението на МААЕ.

– Во светло на интензивирањето на активностите на МААЕ според нововоспоставените принципи, Гроси ќе го зајакне присуството на МААЕ на локацијата, заменувајќи го сегашниот тим со поголема група која ќе патува со него преку линијата на фронтот, се вели во соопштението.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот