МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Запорожје/ Фото EPA-EFE/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

Експерти на МААЕ веруваат дека гранатирањето не предизвикало непосредна закана за нуклеарната безбедност, врз основа на информации што ги дала Украина, јави Би-би-си.

„Сите воени активности што ја загрозуваат нуклеарната безбедност, мора да бидат запрени“, повтори Гроси.

Најголемата европска нуклеарна централа е под контрола на руските власти од почетоко на март, иако украински техничари и понатаму управуваат со неа, наведува Би-би-си.

Видео на денот