Лутовац: ЕУ да посредува во креирање на услови за фер избори во Србија како во С. Македонија

Српската опозициска Демократска странка (ДС) денеска ја повика Европската унија (ЕУ) „активно да посредува во создавање на услови за фер и слободни избори во Србија, како оние во Северна Македонија или Црна Гора”.

– Разговорите што ги имавме досега и на кои веќе учествувавме не беа суштински насочени кон тоа. Тие повеќе беа фингирани, пред сè, во желбата на власта да се претстави како некој кој се стреми да ги нормализира односите, кој сака да прикаже дека односите се подобри отколку што се, изјави претседателот на ДС, Зоран Лутовац, на прес-конференција.

Како што изјави Лутовац, „разговори – да, но разговори со јасна агенда, со мерливи, проверливи резултати и со добра волја и со посредување на ЕУ, бидејќи само такви разговори имаат смисла”.

Прочитајте и...  Ужас во Словенија: Шест години го криел телото на мајка му за да ја троши нејзината пензија

ДС, кажа Лутовац, „уште еднаш ги повикува претставниците на ЕУ заедно да работат за создавање услови за демократизација на Србија”, посочувајќи дека надворешната политика на Србија треба да се заснова на „еден столб – ЕУ”.

– Добрите односи со другите се подразбираат, но тие никогаш не може да бидат ставени на исто ниво со нашите односи со ЕУ, особено затоа што нашиот надворешно-политички приоритет, кој никој не го доведе во прашање, е интеграција во ЕУ, кажа Лутовац, додавајќи дека се сведоци дека процесот на пристапување беше успешен и потоа запрен и дека причината е јасна – „власта не е заинтересирана за воспоставување на владеење на правото и независно судство”, без кои, како и слободните медиуми, не може да има слободни избори.

Прочитајте и...  Најава од Германија: „ИДТ Биологика“ планира анти-ковид вакцина до крајот на 2021 година

Говорејќи за надворешната политика на Србија, тој изјави дека државата „талка” осум години.

– По секој надворешно-политички контакт на Александар Вучиќ, понекогаш премиер, понекогаш претседател, сите се прашуваат-каде се наоѓа Србија на тој пат, кој е тој надворешно-политички пат, оцени Лутовац.

Поврзани вести

ВИДЕО: Девојче падна од третиот кат од станбена зграда, сите останаа вчудовидени како се спаси

Илинка Иљоска

Сојузот на здруженија на пензионери апелира да се обезбедат вакцини против грип за пензионерите

Слободен печат

Германски виролог објаснува за короната: Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин

Слободен печат

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар