Лукашенко повика на прекин на огнот во Украина, Русија го одби предлогот

Лукашенко/ Фото EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко.

„На темата Украина ништо не се менува: специјалната воена операција продолжува, бидејќи тоа е единственото средство за постигнување на целите со кои се соочува нашата земја денес“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој прецизираше дека претседателот Владимир Путин следната недела ќе разговара со Лукашенко за примирјето предложено од белорускиот претседател.

„Русија не може да ја игнорира хипотетичката опасност што ѝ ја претставуваат повиците за распоредување нуклеарно оружје во Украина“, додаде Песков, коментирајќи ја петицијата објавена на веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Ова е „многу опасен тренд“, нагласи портпаролот.

Тој ја дефинира дискусијата за идејата за испраќање мировни трупи во Украина како потенцијално многу опасна. Претходно, унгарскиот премиер Виктор Орбан спомена за слични дискусии во ЕУ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот