Лукашенко побарал од Путин да ја снабдува Белорусија со оружје

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека побарал од рускиот претседател Владимир Путин да ја снабдува Белорусија со оружје.

Тој ова го рече за време на разговорите со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во Минск, изјавувајќи дека од Путин побарал неколку нови видови оружје.

Како што пренесуваат странските агенции,  тој не прецизирал какви видови оружје барал.

– Можеме да ја држиме ситуацијата под контрола не само во рамките на нашите граници, туку и по должината на нашите граници, рече Лукашенко.

Прочитајте и...  Бектеши-Галовеј: Добрите билатерални односи се основа за продлабочување на соработката

Прочитај повеќе

Размена на артилериски оган во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Османи: Првата меѓувладина конференција би требало да се одржи во декември

Слободен печат

Кон: Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 од соопштеното

Слободен печат

МИА бележи 22 години од емитувањето на првата вест

Слободен печат

Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари донации за еден час

Слободен печат

Бил Гејтс и СЗО обезбедија 120 милиони брзи тестови за ковид-19 за најзагрозените

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За конфликтот во Нагорно Карабах е виновна Турција

Срѓан Ивановиќ

Видео средба на министерот Бујар Османи со Хајко Мас

Слободен печат

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Слободен печат

Властите на Португалија со порака до САД: Наша држава, наши правила

Слободен печат

Прва телевизиска дебата на Трамп и Бајден, ова се клучните моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Слободен печат