ЛУКАШЕНКО ОД ПУТИН ДОБИ ПОСЕБНА ПРАТКА: Се чека негова одлука, потпис кој ќе ја промени Европа

Проектот на интеграција меѓу Белорусија и Русија е предаден на белорускиот претседател Александер Лукашенко на одобрување, а во случај тој тоа да го направи ќе може да се пристапи кон потпишување.

Според претходните најави до 2020 година ќе биде формирано заедничко законодавство, а до 2021 година единствен правилник кога станува збор за нафтената, земјоделската и сообраќајната индустрија.

Белоруската страна исто така најави и дека веднаш по потпишувањето на договорот ќе го објави документот во целост за јавноста да нема недоумици дека Русија на некој начин полага право на нејзиниот суверенитет.

Прочитајте и...  Превозниците да водат сметка за бројот на патници, во автобус само со маска

Покрај тоа, официјален Минск наведува дека овој проект не е од политички карактер, туку единствена цел е да создаде принцип „две земји-еден пазар“.

Прочитај повеќе

Црна Гора ги исполни условите за прогласување на крај на епидемијата

Слободен печат

Штипските епидемиолози почнаа со тестирањето на работниците од петте конфекции

МИА Агенција

Двајца загинати во протестите во Чикаго

Слободен печат

Хилари Клинтон со критики до Трамп: Тоа што го прави е застрашувачка употреба на моќ за која нема место во САД

Слободен печат

Наумовски: Неможност за аплицирање за велосипеди и тротинети по електронски пат, за неколку дена ќе заврши повикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Се урна железнички мост во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По квалитет на мрежи државава рангирана на второ место во Европа

МИА Агенција

Паунов: За максимално да го искористиме сонцето, треба домаќинствата и компаниите да поврзат соларна централа на своите кровови (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Слободен печат

Гренел официјално поднесе оставка на позицијата во Стејт департмент

Слободен печат

Поради не носење лична заштита казнети се 585 граѓани

МИА Агенција

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Слободен печат