4 C
Скопје

Лукашенко најави нов устав на Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска најави дека нацртот на новиот устав ќе биде готов до крајот на оваа година, а потоа ќе биде распишан референдум за негово усвојување, јави РИА Новости.

Во Белорусија од 7 август опозицијата одржува протести, оспорувајќи ја валидноста на резултатите од претседателските избори.

Лукашенко, кој е претседател на државата од 1994 година, ги отфрли критиките од неговите политички противници.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Поларниот бран ги замрзна водопадите на Нијагара

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар