Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговиот француски колега Емануел Макрон е „незрел политичар“, одговарајќи на неговиот повик да даде оставка.

„Како претседател на земјата, следејќи ги принципите на господинот Макрон, сакам да кажам дека претседателот на Франција требаше да даде оставка пред две години, кога „жолтите елеци“ излегоа на улиците на Париз“, рече тој, пренесува „Белта“.

Протести во Белорусија, Тихановскаја ќе биде симболично инаугурирана за претседател (ФОТО+ВИДЕО)

Лукашенко ги посочи движењето „Црните животи се важни“ и протестот на муслиманите во Марсеј и Лион како пример и истакна дека Минск е подготвен да стане платформа за преговори на Макрон со тие групи со цел „да им ја предаде власта во нивни раце“.

Прочитајте и...  Се одбројуваат денови до полицискиот час!

Лукашенко додаде дека Макрон премногу внимание посветил на изборите во Белорусија.

Поврзани вести

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Исчезна маж од Скопје, семејството моли за помош

Слободен печат

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

Остави Коментар