Лукашенко е во критична состојба во болница во Москва?

Путин за време на неодамнешната посета на белорускиот претседател Александар Лукашенко на Москва / Фото: EPA-EFE/ MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Белорускиот претседател Александар Лукашенко е во критична здравствена состојба и итно е примен во болница. Ова на Твитер го објави неговиот противкандидат Валери Цепкало, поранешен кандидат за претседател на државата и поранешен амбасадор во САД.

„Според прелиминарните информации, предмет на дополнителна потврда, Лукашенко итно бил пренесен во Централната клиничка болница во Москва по неговиот состанок со Путин зад затворени врати“, напиша Цепкало на својот Твитер профил. Според него, белорускиот лидер бил подложен на процедури за прочистување на крвта.

„Во моментов тој останува таму под медицинска нега. Мобилизирани се водечки специјалисти за да се справат со неговата критична состојба. Спроведени се процедури за прочистување на крвта и состојбата на Лукашенко се смета за непренослива“, додава поранешниот амбасадор во САД.

„Оркестрираните напори да се спаси белорускиот диктатор имаа за цел да ги отфрлат шпекулациите за наводната вмешаност на Кремљ во неговото труење“, напиша тој, цитиран од „24 Часа“.

Информациите доаѓаат откако Русија и Белорусија потпишаа договор во четвртокот со кој се формализира распоредувањето на тактичко нуклеарно оружје на Москва на територијата на нејзиниот сојузник, иако контролата на оружјето останува кај Кремљ.

Рускиот претседател Владимир Путин најави распоредување на оружје со помал дострел во Белорусија на почетокот на оваа година, потег што нашироко се смета за предупредување за Западот додека ја зголеми воената поддршка за Украина.

Не беше објавено кога ќе биде распоредено оружјето, но Путин рече дека изградбата на складишта за нив во Белорусија ќе биде завршена до 1 јули.

Исто така, не е јасно колку нуклеарно оружје ќе се чува во Белорусија. Американската влада проценува дека Русија има околу 2.000 тактичко нуклеарно оружје. Тие вклучуваат бомби што можат да се носат со авиони, боеви глави за ракети со краток дострел и артилериски гранати.

Тактичкото нуклеарно оружје е дизајнирано да ги уништува непријателските трупи и оружје на бојното поле. Тие имаат релативно мал дострел и многу помал капацитет од нуклеарните боеви глави поставени на стратешки ракети со долг дострел, способни да уништат цели градови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот