17.8 C
Скопје

Лукашенко бесен на ЕУ: Доколку сакаат проблеми заради санкциите, тоа и ќе добијат

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска во разговор со премиерот Роман Головченко изјави дека ако Европската унија сака нови проблеми со воведувањето на санкции за неговата земја, тоа и ќе добие.

-Едноставно ќе кажам за да ме разберете: Ако Европјаните сакаат проблеми заради овие санкции, тие и ќе ги добијат. Веќе ништо нема да кажам. Времето ќе покаже. Само едно ве молам – дајте ми информации за најкрупните европски проекти кај нас и претпријатијата кои се отворени на територијата Белорусија. Да ја видиме нивната работа. Главно е дека ништо нема да остане без одговор, рече Лукашенко, а пренесе Спутник.

Лукашенко праша – на кого му се потребни санкции и зошто?

-Ние ја штитиме државата. Ние, целиот народ, сакаме да живееме во својата земјата. Ние ја браниме. И нас, потоа, заради тоа со санкции не удираат по глава? Заради тоа треба да одговораат – рече претседателот на Белорусија.

Премиерот Головченко после состанокот со Лукашенко изјави дека одлуките за нови контрасанкции ќе бидат донесени во зависност од ситуацијата, додава Спутник.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар