Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Александар Лукашенко / Фото: EPA-EFE/NIKOLAI PETROV / BELTA POOL / POOL MANDATORY CREDIT

Белорусија купи од Русија противвоздушни системи С-400 и ракети „Искандер“, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Изјавата на белорускиот претседател доаѓа на 85-от ден од почетокот на руската воена операција во Украина, што почна на 24 февруари. Белорусија, главниот сојузник на Русија и земја што се граничи со Украина, стана база за руската офанзива.

„Се договоривме со рускиот претседател Владимир Путин“, изјави Лукашенко, а пренесе неговата прес-служба на каналот Телеграм.

Тој додаде дека е набавено „потребното количество” од ова оружје, без да даде други детали.

„Со ова оружје, тоа е веќе сосема поинаква армија“, кажа Лукашенко, додавајќи дека тоа оружје може „да предизвика огромна штета“.

Извор: МИА

Видео на денот