-1 C
Скопје

Лукашенко: Белорусија е приморана да ги затвори границите со Полска и Литванија (ВИДЕО)

Белорусија е принудена да ја затвори границата со Полска и Литванија, како и да ги засили граничните контроли со Украина, изјави денеска претседателот Александар Лукашенко.

-Принудени сме да ги повлечеме војниците од улиците, како што реков, да ја мобилизираме половина од армијата и да ја затвориме државната граница од запад, пред се со Литванија и Полска. Принудени сме да ја зајакнеме државната граница со нашата братска Украина- рече Лукашенко.

Лукашенко ова го рече во време на политичка криза во Белорусија по спорните претседателски избори, за кои опозицијата тврди дека биле наместени, што предизвика масовни протести во земјата.

Лукашенка го обвини Западот за немирите во Белорусија.

Масовните протести на опозицијата во Белорусија започнаа на 9 август, по претседателските избори. Според Централната изборна комисија, на изборите победи Лукашенко со 80,1 процент од гласовите. Опозицијата не ги призна резултатите од изборите и смета дека победи Светлана Тихановскаја.

Прочитајте и...  Интервју Стефан Богоев: Не ѝ се погодив на урбаната мафија!

Лукашенко го забрани црвено-белото знаме, но Белорусите му пркосат со долна облека на терасите (ФОТО)

Поврзани вести

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста

МИА Агенција

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар