Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Носителката на листа во ИЕ 2 од СДСМ и коалицијата „Можеме”, Сања Лукаревска денеска од Општина Бутел порача дека инвестициите во инфраструктурата продолжуваат.

Парите, истакна, преку корисни проекти се враќаат кај граѓаните.

-Социјалдемократскиот сојуз не копа ровови, гради мостови, патишта, ги поврзува луѓето. Ќе изградиме нови 950 километри локални патишта. Инвестициите во инфраструктурата, во патиштата, се инвестиции во подобра поврзаност, инвестиции во развојот, инвестиции во нова, развојна македонска економија.  Кога има просперитет, кога има добар живот за сите, нема место за омраза и за национализам. Затоа ќе продолжиме со уште поголемо темпо, сите заедно, рече Лукаревска.
Фокусот, напомена, е насочен кон изградба на нови 500 километри водовод и канализација, за што ќе се обезбедат 100 милиони евра за сите општини.
-Ако не се расфрлаа и трошеа парите на граѓаните како да се туѓи, веројатно Индустриската зона „Визбегово” во општина Бутел немаше толку да чека  на водовод и канализација. Со поддршка на Владата, сега е завршена изградбата на водоводната мрежа во должина од 7,3 километри, а во завршна фаза е изградбата и на канализационата мрежа. Се создаваат подобри  услови за работа на постоечките компании, а се поттикнува интересот и кај други домашни и странски инвеститори, предочи Лукаревска и најави изградба на нови 777 станбени единици на социјални станови во 12 општини, меѓу кои и во општина Бутел.
Прочитајте и...  Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Прочитај повеќе

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Слободен печат

Лавров: Русија спречи многу кибер напади од Германија

Слободен печат

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Слободен печат