Лукаку: Серија А е технички и тактички подобра од Премиер лигата

Белгиецот во новата сезона има големи амбиции со Челси/Фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Белгискиот напаѓач Ромелу Лукаку вели дека италијанската лига е тактички подобра од англиската, но Премиер лигата е посилна во поглед на интензитетот.

После освоената титула со милански Интер, по вторпат во неговата кариера се пресели во редовите на Челси за 115 милиони евра и очекувањата се големи.

– Не зборувам за лични амбиции, но тие се совпаѓаат со амбициите на клубот. Челзи сака да победи, да расте и да доминира со англискиот фудбал и Европа. Тоа е нешто што го сакав и сега сум тука, така што останува на мене да помогнам во исполнувањето на тој потенцијал – рече Лукаку за клупската веб-страница.

Лукаку беше во дресот на „сините“ и пред 10 години како тинејџер, но тогаш не се наметна. Во меѓувреме, тој беше во Вест Бромвич, Евертон, Манчестер јунајтед и Интер.

– Италија е тактички и технички подобра лига, но тука во Англија сета игра се сведува на интензитет. Тоа е она што ја прави разликата, но нема проблем за мене затоа што играв осум години и знам како стојат работите. Многу добро знам што да очекувам. Ја знам лигата, постигнав многу голови во неа, но минатото е минато и сега гледаме напред – вели Лукаку.

Неговиот трансфер во Челси е најскапиот трансфер на играч кој ја напуштил Серија А.

Видео на денот