Луис Енрике си замина, Шпанија има нов селектор

Морено доаѓа како наследник на досегашниот стратег на црвената „фурија“, Луис Енрике, беше соопштено на денешната вонредна прес конференција.

Од приватни причини си заминува Енрике кој не ја водеше националната селекција на последните три натпревари, тоа го правеше неговиот помошник Морено кој сега официјално го презема кормилото.

Оваа одлука е помалку изненадувачка, бидејќи никогаш не бил до сега на тренерска функција, туку само како помошник.

Освен во шпанската селекција, му асистираше на Енрике во Барселона, Селта од Виго и Рома, а му беше и асистент на Хуан Карлос Унзуе исто така во Селта.

Прочитајте и...  Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Како играч започна во Севиља, но никогаш не играл за првиот тим, ја поминувал кариерата само во екипи од пониските лиги.

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат