Луѓето СЕ СРАМАТ да зборуваат за тоа: Психолог открива која е НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА за распаѓање на бракот

Се повеќе луѓе се разведени, а сега е познато и зошто доаѓа до распаѓање на бракот…

Бракот е како институција во длабока криза, но се поголем е и бројот на оние кои не сакаат да ја официјализираат врската, токму затоа што се плашат да не им се случи „појавата“ која е се почеста – разводот. Ова „предупредување на Мајкл Кирх, американскиот експерт за емотивни односи.

Врз основа на студиите кои се родени и клиентите кои доаѓаат на терапија, заклучил дека браковите најчесто се распаѓаат кога меѓу партнерите ќе се загуби сексуалната комуникација.

„Сопружниците после неколку години се опуштаат, се помалку разговараат за своите желби и престануваат да ги изразуваат, го губат интересот еден на друг да му бидат привлечни“, вели Кирх.

Прочитајте и...  Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

„А, потоа одеднаш им станува непријатно или глупаво да зборуваат за сексот, бидејќи животот им наметнува премногу стрес, па им се чини дека угасениот сексуален живот не е вреден за разговор. Токму тоа е најголемата грешка. Не само што треба да се разговара за тоа, туку барем два пати неделно мора да се водат сериозни дебати на таа тема“ – смета Кирх.

Прочитај повеќе

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Супер занимација за ова попладне – Од скршени плочки направете си штосни саксии за терасата или дворот (ВИДЕО)

Слободен печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Разладете го домот во најтоплите денови без климатизер

Слободен печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За десет секунди! Овој лесен трик засекогаш ќе го реши вашиот проблем со заплетканите врвки на бермудите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Правилно и детално миење на дрвените лажици, даски и прибор: Единствениот начин со кој навистина ќе ги отстраните бактериите!

Слободен печат

Направете сами: Цветни миризби во Вашиот дом

Слободен печат

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Внимание: Никогаш не оставајте шише со вода во автомобилот! Ова видео ќе ви покаже што може да се случи!

Слободен печат