19 C
Скопје

Луфтханза им нуди брзи тестови за коронавирус на патниците за 139 евра

Германската авиокомпанија „Луфтханза” на аеродромот во Франкфурт им нуди тест за Ковид-19, а резултатите се добиваат за неколку часа. Цената изнесува 139 евра за брз тест и дополнителни девет евра за поврзување на резултатите од тестот со податоците од пасошот на патникот.

„Луфтханза” заедно со германската компанија „Центогене” вчера на аеродромот во Франкфурт отвори испитен центар.

– Ваквата процедура на патниците ќе им даде можност да се тестираат на летовите во странство или за престојот во Германија и да можат да го избегнат карантинот, изјави директорот на „Луфтханза”, Бјерн Бекер.

Тој додаде дека за патниците од Германија во земјите како Обединети Арапски Емирати доволен ќе биде тест пред летот, додека кинеските власти би можеле да бараат и тест по слетувањето.

Спорите тестови за Ковид-19, чии резултатите се за шест до осум часа достапен е за 59 евра.

Поврзани вести

Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Филипче: Нема ништо тајно и сомнително при набавката на кинеските вакцини

Слободен печат

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Слободен печат

Муслиу за СП: Македонија може да стане и членка на САД, имаме опции кон Западот

Остави Коментар