9.2 C
Скопје

Лудовик Орбан: Романија нема да има „локдаун“, бидејќи не може да си го дозволи

Романскиот премиер Лудовик Орбан изјави дека гарантира оти нема да има „локдаун” по парламентарните избори, бидејќи Романија тоа не може „себеси да си го дозволи”.

– Гарантирам 100 проценти дека нема да има „локдаун”. Романија не може да си дозволи такво нешто, ниту од економски аспект, ниту од гледна точка на периодот кој следува. Тоа нема да се случи, истакна Орбан.

Тој ги обвини оние кои тврдат дека ќе има такви мерки, нагласувајќи дека се обидуваат да ја намалат поддршката за Национално либералната партија (ПНЛ).

Во Романија од почетокот на пандемијата на коронавирусот се заразени 484.550 луѓе, а потврдени се 11.665 смртни случаи.

Прочитајте и...  Опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19, но остануваат апелите за почитување на мерките за заштита

Поврзани вести

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Албанија: Во последните три години над 60 странски државјани, меѓу нив и дипломати, прогласени за „персони нон грата”

Слободен печат

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Слободен печат

Германија ќе го укине „мигрантско потекло“?

Петер Хиле/Дојче Веле

Русија обвини американски дипломати за објавување маршрути на денешните протести

Слободен печат

Нови одрони заглавија возило на регионалниот пат М.Каменица – Кочани

Слободен печат

Остави Коментар