Лудовик Орбан номиниран за премиер на Романија

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска го номинира претседателот на Националната либерална партија (НЛП), Лудовик Орбан за премиер.

– По консултациите со парламентарните политички партии и формации, дојдов до заклучок, што го објавив по првиот круг консултации: да се формира влада со НЛП. Лично, мислам дека предвремените избори се решението, но не сега со привремената влада на Дончила. Секој ден со оваа неуспешна влада е изгубен ден за Романија. Затоа решив за следен премиер на Романија да го номинирам Лудовик Орбан, претседател на НЛП, лидер на најголемата опозициска партија, главен иницијатор на иницијативата за недоверба. Така е правилно од гледна точка на демократијата – рече претседателот Јоханис.

Според уставот, во рок од 10 дена од номинирањето, номинираниот треба да изготви список на членови на кабинетот и програма за работа и да ги испрати до Парламентот.

Прочитајте и...  Османи: Иста ваква хистерија имаше за избор на претседател на Собранието

– Се надевам дека сите политички фактори ќе разберат дека ние сме во политичка криза и дека што е можно побрзо треба да се стигне до задоволително решение – истакна Јоханис.

Минатиот четврток беше изгласана недоверба на левичарската влада на Социјалдемократската партија, предводена од премиерката Виорика Данчила.

Прочитај повеќе

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен печат

Николоски: Референдумска излезност на 15 јули за обнова на Македонија

Слободен печат

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Слободен печат

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

Слободен печат

Ахмети: И ние сме граѓани на оваа држава, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Слободен печат

Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

Слободен печат