Лудница во Франција, Макрон прво ја откажа, а сега сака да ја врати Лига 1 и тоа со гледачи

Француската Лига 1 е единствената од петте најсилни фудбалски лиги во Европа која е откажана поради пандемијата на коронавирусот.

Во Бундеслигата веќе се одиграа пет кола, вчера тргна и Ла Лига, бикендов се враќаат и итлаијанските екипи, а наредната недела тоа ќе го стори и Премиер лигата.

Единствено француската Лига 1 е откажана, а политичките власти сфатија дека донесоа грешна одлука и сега размислуваат како прекинатата сезона да ја завршат на теренот.

Првиот човек на францускиот фудбал, Ноел ле Гре, за весникот „Лекип“ потврди дека лично претседателот Емануел Макрон се заложил Лига 1 да се продолжи и шампионот да се добие на теренот. Макрон сака да оди чекор понапред во однос на останатите европски лиги и сака на трибините да има и навивачи.

– Претседателот е свесен што се случува во светот. Сака што побрзо да се врати фудбалот и тоа со гледачи доколку е возможно. Во наредните неколку дена тој ќе има серија разговори со медицинските експерти по ова прашање – изјави Ле Гре.

Прочитајте и...  Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Лига 1 беше откажана во април, а за шампион беше прогласен ПСЖ кој во моментот на прекинот беше лидер на табелата.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат