Луд ј*бе збуњеног

Ова веќе нема врска само со правото. Овде се е криво. Каде почнува истрагата, каде се меша политиката. Кој кого напаѓа, кој од кого се брани. Кој е овде обвинител, а кој жртва? Обвинетиот станува обвинител, а обвинителот обвинет. Има ли некој во притвор или сите се на одмор. Си ги печат газовите на плажа. И обвинители и судии и обвинети. Никого мува не лази. Кој предмет е сега „главен“, Империја или Рекет. Кое обвинителство гони криминал и корупција СЈО или ОЈО?

Така дојдовме до изворот на мешаницата-политиката. А политиката без медиумска подршка не оди. Откако во целиот галиматијас се замеша и италијанскиот весник „Ла верита“ (Вистина) не се знае што е вистина, а што лага. Ете „Ла Верита“ од „патриотски“ причини решила да се бори за демократијата во Македонија и да ги објави снимките од рекетот врз скопскиот бизнисмен и несуден конзул, во што е „видливо“ замешана специјалната обвинителка. А од каде им ним снимките?

За да не биде апла видливо дека станува збор за домашна продукција односно дека „каменот од блиску доаѓа“ некој им го даде „каменот“на „Ла Верита“ тие да ги објават скандалозните снимки. Иии! Види види богати, утредента новинарите од познатите домашни портали отвораат компјутер и веднаш одат на веб страницата на италијанскиот весник „Ла Верита“. Како секој ден тоа да им е навика – да отвораат италијански портали за да се информираат што има ново во нашата држава. Се виде веднаш кој медиум беше прв, а кој втор, па потоа следeа останатите.

Значи сеуште не навлегувам во суштината на снимката. Само од новинарски аспект ја забележувам провидноста на спонтаноста на играта. Што за волја на вистината е позната пракса во политичко разузнавачките сценарија на „откривање“ на одредена вистина, или пак за денунцирање на одредена личност, партија… Во таквите игри обавезно се искористени медиумите кои трчајќи по тираж или гледаност или кликови стануваат „маша“ на големите мајстори на политичката кујна.

Во тој свет на меѓусебни пресметки веќе нема само вистина. Се може да е вистина и се да е лага. Тоа е зона на самракот.

Што е лекот? Да раздени. Некој во државава мора да ги тргне завесите и да внесе светлина. Не може само да се молчи до недоглед. Да си мислиш дека ако продолжиш да мижиш „злото“ ќе замине.

Тоа ме потсеќа на оној вицот кога мајката го буди синот: Ајде сине стани треба да одиш на училиште!. А тој вели не сакам мамо таму сите ме мразат и наставниците и децата. Ама сине мораш, па ти си директорот!

На политичките напади и интриги може да им застане на патот само независно обвинителство и судство. Го имаме ли? Ајде да го видиме. Власта им даде пас.

Прочитајте и...  Втор ден од Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice” (ГАЛЕРИЈА)

Прочитај повеќе

Нема визи за Британија, има поени

Жанета Скерлев

Втор ден од Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice” (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Караоке политика за разочараната чаршија

Мирослав Грчев

Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Мирослава Бурнс

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска

Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

девет − осум =

Прочитај повеќе

Богдановиќ: Ќе го смениме изгледот на просторот кај „Треска“, нема да има само згради „наполитанки“ и бетон (ВИДЕО)

Анета Стојковска

Тензии во Сирија: Геостратешка игра или потенцијален воен судир на двете светски сили?

Дејан Андоновиќ

Којзнае дали и Мајка Тереза би можела да ни помогне?

Сашо Орданоски

Ниту пушела, ниту пиела и била домаќинка цел живот: 105-годишната струмичанка била еден од најстарите жители на Македонија

МИА Агенција

„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Димовски за „Слободен печат“: Немав доверлива информација за кокаинот, видов на телевизија

Мирослава Бурнс