„Луд“ финиш во Италија: Борба за ЛШ, Џенова и Пандев за опстанок

Од претходно се знае дека Јувентус ја одбрани шампионската титула, но тоа што е во центарот на вниманието е секако борбата за место во Лигата на шампионите.

Вкупно четири екипи се во игра за учество во ЛШ: Аталанта, Интер, Милан и Рома, а „Старата дама“ заедно со Наполи се сигурни во европскиот крем.

Аталанта и Интер го имаат третото и четвртото место со по 66 бодови, следува петтопласираниот Милан со бод помалку, а Рома е на шестата позиција.

Чудо треба да се случи за римската „волчица“ да дојде до билет за ЛШ. Во случај на нејзина победа против Парма, потребно на римскиот клуб ќе му бидат и порази на Аталанта и Интер, како и реми или пораз на Милан.

КАЛКУЛАЦИИ – Аталанта 66, Интер 66, Милан 65, Рома 63

Прочитајте и...  Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Аталанта – Интер 66 бодови: Аталанта оди во ЛШ поради подобриот меѓусебен скор

Аталанта – Милан 66 бодови: Милан оди во ЛШ поради подобриот меѓусебен скор

Аталанта – Рома 66 бодови: Аталанта оди во ЛШ поради подобрата гол-разлика (+29 – +17), бидејќи два нивни меча завршија 3:3.

Аталанта – Интер – Милан 66 бодови: Интер и Аталанта одат во ЛШ

Аталанта – Интер – Рома 66 бодови: Аталанта и Рома одат во ЛШ

Аталанта – Милан – Рома 66 бодови: Милан оди во ЛШ

Аталанта – Интер – Рома – Милан 66 бодови: Интер и Милан одат во ЛШ

Прочитајте и...  Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Интер – Милан – Рома 66 бодови: Интер како четврти оди во ЛШ со Аталанта ако освои бод или победи

Интер – Милан 66 бодови: Интер оди во ЛШ, бидејќи е подобар од Милан во меѓусебните дуели

Интер – Рома 66 бодови: Интер оди поради подобрата гол-разлика (+6 во однос на римјаните), а нивните два меча завршија нерешено 1:1, 2:2.

Еднакво возбудлива битка ќе се води утре навечер и за останување во елитата, а во оваа трка се наоѓа и Џенова на македонскиот репрезентативец Гора Пандев.

Џенова гостува кај Фиорентина и ако триумфира ќе се израмни со „виолетовите“ и биде меѓусебно подобра од нив и на тој начин ќе го обезбеди опстанокот.

Прочитајте и...  Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

КАЛКУЛАЦИИ – Фиорентина 40, Удинезе 40, Емполи 38, Џенова 37

Емполи – Џенова 38 бодови: Емполи испаѓа, бидејќи двапати загуби од Џенова 2:1 и 1:3.

Џенова – Фиорентина 40 бодови: Фиорентина испаѓа поради лошиот меѓусебен скор 0:0 и пораз во последното коло.

Удинезе – Фиорентина – Џенова 40 бодови: Удинезе е сигурен, а во тој случај Џенова би морала во Фиренца да слави со два голови разлика.

Серија А, последно 38. коло –

Недела, 20:30 часот:

Рома-Парма
Аталанта-Сасуоло
Каљари-Удинезе
Фиорентина-Џенова
Интер-Емполи
Спал-Милан

Табела:

1.Јувентус 90 бодови
2.Наполи 79
3.Аталанта 66
4.Интер 66
5.Милан 65
6.Рома 63

15.Фиорентина 40
16.Удинезе 40
17.Емполи 38

18.Џенова 37
19.Фросиноне 24
20.Киево 16

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат