Љубица Трифунова: Во тренд е негувана и здрава коса и минималистичка шминка

Трендовите на убавина водат кон истакнување на природната убавина, а не во претерување, вели Љубица Трифунова.

Наш соговорник е Љубица Трифунова од Центарот за едукации „Акт“, познат по обуки, едукации и доусовршување на занаети и вештини во областа на убавината. А, благодарение на експертскиот тим во овој Центар за обуки, за краток период може да се стекнете и со лиценцирана диплома и со знаење.

За сите предности на обуките и единственоста на „Акт“ на македонскиот пазар, ќе дознаете од разговорот со Љубица.

Како ја опишувате вашата работа и колку години сте активни на пазарот?

– Креативна и секогаш многу иновативна со многу прогресии во текот на изминатите дваесет години колку што постоиме на пазарот во Македонија.

Кои се ваши клиенти, односно кандидати? Со каква диплома се стекнуваат и што понатаму би можеле да работат со стекнатото образование, односно, со занаетот?

– Наши кандидати се сите оние кои имаат мотивација и сакаат да се стекнат со нови вештини и знаења или доколку веќе имаат некое познавање, a сакаат да ги усовршат своите вештини и да го применуваат тоа во практика. Во зависност од програмата која ја посетуваат кандидатите и времетраењето на истата, варира статусот на дипломата. Нашиот центар за обуки „Акт“ опфаќа голем спектар на едукации во областа на убавината. Пример, обуката за фризери е во времетраење од три месеци и кандидатите се стекнуваат со верификувана диплома. Додека пак, имаме и брзи обуки, односно еднодневни, со кои кандидатите добиваат потврда за завршена обука и слично.
Покрај верификувана диплома, уверенија и сертификати „Акт“ има склучено соработка со интернационален едукатор за екстензија на трепки, Милена Проданова, при што кандидатите се здобиваат со интернационална KALLOS диплома.
По завршувањето на обуките, нашите кандидати се обучени самостојно да продолжат со својата работа, а центарот за едукации секогаш им нуди понатамошна подршка и соработка.

Прочитајте и...  Анџелина Џоли подготвува одмазда за Џенифер Анистон: Славните ѕевзди ќе се соочат на суд!

Колкав период е потребен за да кажеме дека сме го „испекле“ занаетот?

– Занаетот се пече цел живот. Искуството, упорноста и надградување во работата го прават еден стилист комплетен во својата работа.

Со кои ментори и професори соработувате, дали имате соработка со професионалци од странство?

– Нашиот тим се состои од врвни професионалци кои долгогодишно, посветено ја работат својата работа. На чело на нашиот тим е мајстор – фризер Весна Трифунова, која ги работи фризерските обуки и модули, потоа, мастер е едукаторот за шминка Љубица Трифунова Ѓорѓиева, Дијана Димитриевска е мастер едукатор и добитник на многубројни награди за екстензија на нокти, првиот мадеротерапевт во Македонија, Бојан Макревски, кој несебично го споделува своето знаење во обуките за масери и мадеротерапевти, интернационалниот едукатор за екстензија на трепки, Милена Проданова, и уште многу други надворешни соработници кои ги надополнуваат нашите обуки.

Прочитајте и...  Коронавирусот може да живее на хируршките маски многу подолго од што мислеа научниците

Дали интересот за козметички услуги, и воопшто услуги за убавина, е зголемен во однос на изминатите години?

– Апсолутно! Самите модни трендови и социјални медиуми се најголеми „виновници“ за зголемување на козметичките услуги и желбата на клиентите кон совршенство.

На кое ниво е услугата за убавина во Македонија? Дали сме конкурентни со светските трендови?

– Во изминативе три години, услугите за убавина се на значајно повисоко ниво од било кога претходно. Слободно можам да кажам дека Македонија е сериозен конкурент во светските трендови.

Кои се „бјути“ трендовите за сезоната пролет/лето 2020?

– Негувана и здрава коса, минималистичка шминка, боење на веѓите со кана, брзата изработка на нокти со таканаречен „dipping powder“. Трендовите водат кон истакнување на природната убавина, а не во претерување.

Прочитајте и...  По продажбата на интимни фотографии, старлетата Ава ќе има свое реално шоу: Главната награда е вечер со мене! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Згодната водителка на „Гранд Магазин“ Ивана Ѓорѓевиќ: Сега сум како султанката Хурем, ми недостига студиото

Ј.К.Д

Писателката на „Хари Потер“ открива техники за полесно дишење со кои тврди дека ја победила короната (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреа Бочели за Велигден ќе пее во Миланската катедрала: Тоа ќе биде молитва за Милано и за цел свет!

Слободен печат

На Северина ѝ годи готвењето на свекрвата: Се здебелив 7 кила! (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен печат

Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 8 април – Раковите ќе имаат проблеми со работата, Водолиите со парите

Слободен печат

Виц на денот – Таблети

Слободен печат

Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Слободен печат

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од интернат до самиот врв на Холивуд: Џеки Чен наполни 66 години!

Слободен печат