Љубица Јаневска Ивановска: Секоја жена треба да поседува личен печат, нешто што ќе ја дефинира

На „женски“ теми си правиме пријатен муабет со познатата убавица од телевизиските екрани – Љубица Јаневска Ивановска презентер – уредник и водител на утринската програма „Здраво Македонија“.

Како да се остане фит во денешно време кога сме под постојан стрес? 

– Најважен е сонот. Ниту една маска, ниту шминка не може да го сокрие уморното лице. Со оглед на тоа дека сум човек кој станува дури и пред изгрејсонце, самиот факт што сè уште е ноќ, е стрес за целиот организам. Така што мојот сон мора да трае повеќе од шест часа и легнувањето на време ми е приоритет особено во работните денови. Доволниот сон е многу значаен за секој човек, затоа што одмореното тело и одморениот организам полесно можат да се справат со стресот и стресните ситуации, а со тоа луѓето, во текот на денот, да ги избегнат нездравите грицки и нездравата храна и да останат фит.

Прочитајте и...  Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Какви „трикчиња“ применуваш за убав изглед?

– Бидејќи мојата работа значи и многу пудра во текот на пет дена во неделата, некогаш и повеќе, грижата за кожата ми е многу важна. Грижата за лицето ја препуштам на професионалци бидејќи тука не можам сама да си помогнам, а кога немам доволно време за пилинг на телото кај мојата козметичарка, тогаш си правам домашен пилинг. Потребни состојки се шеќер, масло и млеко. Обично сите состојки ги ставам „од око“, за да се добие густа смеса која нема да се растекува низ телото. Препорачувам да се користи кокосово масло затоа што е одлично за хидратација на кожата, за порите и друго. Еднаш неделно е доволно за освежување на кожата на телото.

Која, според тебе, е жена со стил и зошто?

Прочитајте и...  Одмор ова лето? Спејко ни открива каде има најубав поглед во Македонија! (ФОТО)

– Секоја жена треба да поседува личен печат, нешто што ќе ја дефинира. Има многу жени што ме фасцинираат, но ќе ја издвојам кралицата Раниа Ал-Абдулах од Јордан. Жена со истенчен стил, особена убавина, грациозност, едноставно – жена во секоја смисла на зборот.

На кое прашање жените треба да бидат најгласни во Македонија? 

– Прашањето за себе, за своите деца. Моќта не жената е несомнена, но жалам, што одредени жени се наоѓаат во незавидни ситуации и трпат сè и сешто од својот партнер. Често како мајки се во улога на жртви само за да го заштитат своето дете. Сакам да се слушне гласот на оние немоќните, малтретираните, измачените. Им треба нашата помош, треба да им се подаде рака, да им се врати самодовербата. Ме излудува информација од типот дека маж претепал жена или кога маж се заканува на жена, и тоа во 21 век. Мораме како жени да бидеме погласни, посигурни во себе и своите квалитети. Ние, жените можеме да го промениме светот на подобро.

Прочитајте и...  Црвени намирници за балансирана исхрана

Рецепт за здрав појадок од твојата кујна? 

– Најдобро што како појадок го користев, особено во месеците од бременоста, беше два цедени портокала, со 500 мг Ц витамин. Два вида овошје, со 15 зрна аронија, 5 смокви, и шолја топло какао, иако за подобра лактација го пиев овесното млеко во раните утрински часови. А, со овој начин на исхрана знам многу често да го започнам денот. Но, за оние кои сакаат ,,опиплив“ појадок препорачувам пржени три белки и едно цело јајце. Ова е доза за жени, додека за мажите се 5 белки и едно цело јајце. И вода, многу вода во текот на денот!

 

 

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Спасовски за предлогот на ДУИ за кандидат премиер: Доста е со национализми, уцени не се прифатливи

Слободен печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Подвиг на италијанските хирурзи: Успешно раздвоија сијамски близначки споени во черепот (ВИДЕО)

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат