ЛШ: Вардар 1961 стартува во Брест, македонски дуел Лазаров против Манасков

Денеска со натпреварите Мешков Брест-Вардар 1961 и Целје-Алборг кои започнуваат од 18.45 часот стартува новата сезона во машката ракометна Лига на шампионите.

Поради коронавирус и натаму не е завршена сезоната 2019/20, победникот ќе го дознаеме кон крајот на годината со Ф4 турнирот во Келн, па така Вардарци и во новата сезона влегуваат како актуелни европски шампиони.

Во рамките од групата „А“ прв ривал на играчите на тренерот Стевче Алушовски е белорускиот претставник Мешков Брест во чии редови годинава се пресели екс членот на Вардар 1961, Словенецот Сташ Скубе.

„Црвено-црните“ се во комлетен состав, а во истиот се наоѓа и пивотот Стојанче Стоилов кој се опорави од Ковид-19.

Оваа сезона, натпреварувањето ќе се одвива во нов формат, две групи со по осум екипи. Првопласираните две екипи од секоја група директно ќе се пласираат во четвртфиналето, додека екипите од третото до шестото место ќе разигруваат во осминафиналето.

Прочитајте и...  ВАР технологија за натпреварот Македонија - Косово

Да додадеме уште дека денеска од 20.45 часот се закажани уште два натпревари, Фленсбург-Кјелце и македонскиот дуел помеѓу Нант на Кирил Лазаров и Веспрем на Дејан Манасков.

Прочитај повеќе

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски

Ролан Гарос: Ѓоковиќ експресно во второто коло

Слободен печат

ВАР технологија за натпреварот Македонија – Косово

Слободен печат

ФИБА Лигата на шампионите собори рекорд стар 25 години

Слободен печат

Нови проблеми за Барселона, фантастичниот тинејџер бара десет пати поголема плата

Слободен печат

Синот на Михаел Шумахер стигна и до Формула 1!

Слободен печат