-1 C
Скопје

ЛШ: „Ранетите“ великани Интер и Реал бркаат спас во елитата!

Време е за продолжување на четвртото коло и исходот на ситуацијата во групната фаза од Лигата на шампионите! Како и секогаш, вечерва се осум натпревари се на програмата, а вниманието на јавноста првенствено го привлекуваат најголемите, овојпат централниот настан ќе биде во Милано.

Неочекувано, Реал Мадрид и Интер се борат за опстанок во елитата, во моментов ги заземаат третата и четвртата позиција во групата „Б“ со четири, односно два бода.

Се очекува Борусија Менхенгладбах да го потврди статусот на фаворит против Шахтјор откако пред две и пол недели славеа со 6:0 во Доњецк. Пред вечерашниот дуел во Германија, „црно-белите“ се први со пет бода, додека украинскиот шампион има ист број на бодови со „кралскиот“ клуб.

Италијанските и шпанските великани мораат да одат на победа во меѓусебната средба, бидејќи ниту ремито не може да им донесе мир пред следните мечеви. Во полоша ситуација е Интер кој има само две нерешени средби, и не може да се пофали со никаков преголем оптимизам кој воедно беше поразен во минатото коло во главниот град на Шпанија со 3:2.

Прочитајте и...  Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Единствена предност за „неро-аѕурите“ може да биде отсуството нa најдобриот стрелец на „кралевите“ Карим Бензема и дефанзивецот Серхио Рамос кои не се во составот на Зинедин Зидан поради повреди.

ЛШ: Мората го спаси Јувентус од срам, Халанд е вистинска гол машина (ВИДЕО)

БАЕРН, АТЛЕТИКО МАДРИД, МАНЧЕСТЕР СИТИ И ЛИВЕРПУЛ ПО ОСМИНАФИНАЛЕ

Во групата „А“ вечерва Баерн и Атлетико со евентуални победи можат да се пласираат во нокаут-фазата, истото може да го направи и Манчестер сити со нови три бода кај грчкиот Олимпијакос во групата „Ц“, како и Ливерпул доколку ја оправда фаворитската улога против Аталанта во групата „Д“.

Лига на шампиони 2020/21

4. коло, двојки –

Група „А“

21.00 часот Атлетико Мадрид-Локомотив Москва
21.00 часот Баерн Минхен-Салцбург

Прочитајте и...  Артета потврди: Арсенал наскоро се очекува да го промовира Одегард!

Табела: Баерн Минхен 9 бодови, Атлетико Мадрид 4, Локомотив Москва 2, Салцбург 1.

Група „Б“

18.55 часот Борусија Менхенгладбах-Шахтјор Доњецк
21.00 часот Интер-Реал Мадрид

Табела: Борусија Менхенгладбах 5 бодови, Шахтјор Доњецк 4, Реал Мадрид 4, Интер 1.

Група „Ц“

18.55 часот Олимпијакос-Манчестер сити
21.00 часот Марсеј-Порто

Табела: Манчестер сити 9 бодови, Порто 6, Олимпијакос 3, Марсеј 0.

Група „Д“

21.00 часот Ајакс-Митјиланд
21.00 часот Ливерпул-Аталанта

Табела: Ливерпул 9 бодови, Ајакс 4, Аталанта 4, Митјиланд 0.

ЛШ: Челси и Севиља во осминафиналето (ВИДЕО)

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар