ЛШ: Победа на Еурофарм Работник со гол во последната секунда

Во својот осми натпревар во дебитантската сезона од Лигата на шампионите, вечерва во салата „Боро Чурлевски“, Еурофарм Работник со 32:31 триумфираше над Савехоф од Шведска.

Иако после првото полувреме македонскиот ракометен клуб имаше дури шест разлика (18:12), повторно како по обичај дозволи да влезе во мечот во неизвесна завршница, но таа сега имаше среќен крај за домаќините.

Херој на битолчани беше црногорскиот интернационалец Радовиќ кој во последната секунда донесе голема радост и втора победа за неговиот клуб во ЛШ.

Во победничките редови по шест голови имаа Остроушко, Јотиќ и Радовиќ, а на спротивната страна за шведскиот претставник девет запиша Богојевиќ.

На табелата после осум кола води Бидасоа Ирун со 14 бодови, пред Спортинг (11), Савехоф има 10, следуваат Татран Прешов (пет), а по четири Еурофарм Работник и Кокс.

Прочитајте и...  Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Битолската екипа уште од претходно ги загуби шансите за пласман во наредната фаза, до крајот има уште два натпревари, на 20. ноември гостува во Финска кај Кокс, а завршува дома пред своите навивачи против шпанската екипа на Бидасоа на 30. ноември 2019 год.

Прочитај повеќе

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат

Денот кога Македонија славеше над Белорусија со мајсториите на Пандев и Спировски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македа: Сега не е приоритет двомечот против Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат