ЛШ: Наполи со Елмас на реваншот против Барселона

Денеска клубот од „Сан Паоло“ го објави списокот на играчи на кои ќе смета тренерот Џенаро Гатузо за реванш осминафиналниот натпревар на „Камп Ноу“ од Лигата на шампионите.

Помеѓу повиканите е и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, потсетување дека првиот меч заврши 1:1, па така ќе им биде потребно на „наполитанците“ да постигнат еден гол за да ги одржат шансите за пласман во следната фаза.

Во составот на Наполи се наоѓаат: Мерет, Оспина, Карнезис, Марио Руи, Луперто, Максимовиќ, Ди Лоренцо, Хисај, Кулибали, Манолас, Деме, Алан, Фабиан, Елмас, Зиелински, Лоботка, Каљехон, Љоренте, Лозано, Мертенс, Политано, Инсиње, Милик.

Прочитајте и...  ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Во каталонскиот состав поради жолти картони нема да игра Бускетс, поради црвен ќе отсуствува Видал, а повредени Куенка, Дембеле, Морер и Умтити.

Под знак прашалник за настап во саботната средба се Араујо, Гризман и Ленгле, додека на спротивната страна Гатузо има помалку проблеми, односно неизвесно е само дали ќе играат Манолас и Максимовиќ кои исто така се жалат на повреди.

Реваншот помеѓу Барселона и Наполи е в сабота (21.00 часот), а победникот во четвртфиналето на стадионот „Да Луж“ во Лисабон ќе ги одмери силите против Баерн Минхен или Челси (3:0).

Веќе се познати две четвртфинални двојки во ова елитно натпреварување, Аталанта-ПСЖ и Лајпциг-Атлетико Мадрид.

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат