-4.2 C
Скопје

ЛШ: Мората го спаси Јувентус од срам, Халанд е вистинска гол машина (ВИДЕО)

Екипата на Јувентус далеку потешко од очекувањата го совлада унгарскиот Ференцварош и тоа со гол во судиското продолжение. Јунак на „старата дама“ е Алваро Мората кој голот за 2:1 го постигна во 92. минута.
Натпреварот започна со изненадувачко водство на Ференцварош во 19. минута, Мирто Узуни го изненади Шчешни.


Потоа Јувентус ја презеде иницијативата и нападите вродија со плод во 35. минута кога Кристијано Роналдо со одличен удар од 20-тина метри го совлада унгарскиот голман. Потоа играчите на Јувентус продолжија со нападите но никако не успеваа да најдат начин да го совладаат уште една Дибуш, се до 92. минута кога Мората успеа да погоди и да му донесе триумф на својот тим.

Прочитајте и...  Летните Олимписки игри нема да се одржат ни во 2021 година!?

Барселона иако настапи без својот најдобар играч Лионел Меси кој доби одмор, без никакви проблеми со 0:4 го совлада Динамо Киев.


Каталонците сите голови ги постигнаа во второто полувреме, а прв мрежата на украинците ја затресе Сержињо Дест во 52. минута, за пет минути подоцна Мартин Брајтвајт да зголеми на 0:2. Истиот играч беше прецизен од белата точка во 70. минута, а конечниот резултат го постави Гризман во судиското продолжение.

Борусија Дортмунд уште еднаш со 3:0 го совлада Бриж, овој пат на својот „Сигнал Идуна Парк“, а повторно двоен стрелец беше Ерлинг Халанд. Норвешкото чудо од дете се наоѓа во неверојатна форма, во неделата и даде четири гола на Херта, а во последните седум натпревари постигна неверојатни 12 гола.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ: Заедно со Манџукиќ ќе ги плашиме противниците!


Прво во 18. минута го отвори резултатот, а во 60. го потврди триумфот и го постави конечниот резултат. Во меѓувреме, Џејдон Санчо во 45. минута со мајсторски шут од слободен удар зголеми на 2:0.

Ерлинг Халанд постигна 12 гола на последните седум натпревари/EPA-EFE/LARS BARON / POOL

Европскиот вицешампион ПСЖ успеа да се спаси од срамна елиминација уште во групната фаза благодарение на Нејмар. Бразилецот во 10. минута беше прецизен од белата точка за минимален триумф со кој се израмни на второто место на табелата во групата Х токму со Лајпциг.


Резултати:
Група Е
Рен – Челси 1:2
Краснодар – Севилја 1:2
ТАБЕЛА: Челси 10, Севилја 10, Краснодар 1, Рен 1

Група Ф
Дортмунд – Бриж 3:0
Лацио – Зенит 3:1
ТАБЕЛА: Борусија 9, Лацио 8, Бриж 4, Зенит 1

Прочитајте и...  Непотизам во Романија, синот на тренерот игра по 20 минути на секој натпревар

Група Г
Динамо Киев – Барселона 0:4
Јувентус – Ференцварош 2:1
ТАБЕЛА: Барселона 12, Јувентус 9, Динамо К. 1, Ференцварош 1

Група Х
Манчестер јун – Башакшехир 4:1
ПСЖ – Лајпциг 1:0
ТАБЕЛА: Манчестер ј. 9, ПСЖ 6, Лајпциг 6, Башакшехир 3

Поврзани вести

ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Слободен печат

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

Слободен печат

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Слободен печат

ВИДЕО: Барди од клупата го гледаше ремито на Леванте!

Слободен печат

Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Слободен печат

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Слободен печат

Остави Коментар