ЛШ: Естонците не се плашат од Шкендија

Номе Калју е свесен за квалитетот на македонскиот шампион Шкендија, но и ги анализираше воедно слабостите на нашиот претставник. Дуелот денеска од Талин ќе се игра од 18.00 часот.

– Мораме да веруваме во нашите сили, најважни ќе бидат дисциплината, самодовербата кај фудбалерите и концентрацијата од првата до последната минута. Со таков начин можеме да дојдеме до позитивен резултат. Шкендија е типичен балкански тим, кој сака да нападне, но има и свои „мирни“ периоди. Воедно оваа екипа ја красат и неколку тактички опции – вели стратегот на Номе Калју, Кожуховски.

Се надева дека по првите 90 минути неговите играчи нема да примат гол, но и знае дека ќе има и реванш во Скопје.

Прочитајте и...  Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Своите очекувања во пресрет на вечерашниот дуел ги сподели и тренерот на ФК Шкендија, Ќатип Османи.

Победникот од оваа пресметка во второто квалификациско коло од ЛШ ќе игра со подобриот од Селтик и Сараево на нашиот Крсте Велкоски.

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат