Лотито среќен, повторно сонува шампионска титула!

Првиот човек на Лацио е среќен поради одлуката за продолжување на сезоната во Серија А…

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Претседателот на Лацио, Клаудио Лотито, дефинитивно е среќен од оваа одлука, која воедно значи победа за италијанскиот фудбал.

Ова е победа за Лотито, туку за целиот италијански фудбал. Сигурен сум дека со овој „рестарт“, нашиот фудбал ќе биде во можност да го одржи покачениот стандарден квалитет кој е препознаен низ целиот свет. Серија А е една од најважнител иги во спортот – рече Лотито за новинската агенција „Аднкронос“.

Токму првиот човек на римските „небесно-сини“ е еден од најголемите иницијатори за продолжување на сезоната.

Прочитајте и...  Туристичките работници пред банкрот

Неговиот клуб до прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирус заостануваше само еден бод зад водечкиот Јувентус.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат