Лош здив во летниот период: Како да го решите проблемот на природен начин?

свеж здив
Фото: Unsplash

Голем процент од луѓето имаат проблем со лош здив во одреден период од својот живот, а тоа понекогаш може да биде знак за сериозен здравствен проблем.

Лошиот здив обично е предизвикан од акумулација на бактерии во устата. Иако одредена храна, како што се лукот или кромидот, понекогаш може да испушти само привремен непријатен мирис, тоа обично не е причина за хроничен лош здив.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mati Johananoff (@matijohananoff)


Храната што треба да се избегнува е млад лук, пржена храна или друга храна со висока содржина на маснотии, шеќер, леплива храна, како што е карамела, засладени пијалоци, пренесува Н1.

Хроничниот лош здив има неколку причини, најчестата е акумулација на бактерии во устата, на пример, поради лоша орална хигиена, лоша исхрана, пародонтална болест, расипување на забите, хронична сува уста, пушење, инфекции на устата, а понекогаш и посериозни медицински состојби како што се заболување на црниот дроб или дијабетес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pij Vodu💧 (@pijvodu)


Што може да помогне да се ослободите од лошиот здив?

Јадете лимон
Се покажа дека сокот од лимон има фитохемиски, антимикробни и антиоксидантни активности кои можат да помогнат во контролата на бактериите и габите, со што се намалува воспалението во устата.

Пијте многу вода
Сувата уста може да предизвика лош здив бидејќи сувоста е плодна почва за бактерии кои произведуваат соединенија со непријатен мирис.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by continental_crunch (@chef_rakesh971)


Јадете магдонос
Исто така е ефикасно во борбата против лошиот здив бидејќи магдоносот е богат со хлорофил, кој помага да се неутрализира лошиот здив, а притоа има освежувачки ефект. Свеж сок од краставица и целер го имаат истиот ефект.

Консумирајте повеќе здрави масти, како што е органското маслиново масло, семките, оревите и рибата.

Но, ако причината за лош здив не исчезне дури и по промена на навиките во исхраната, најдобро е да се консултирате со медицинско лице за можните решенија за проблемот.

Видео на денот