Лош биланс од пожарите во Австралија: Двајца загинати, петмина исчезнати

Две лица загинаа, а петмина се пријавени за исчезнати, додека најмалку 150 куќи се уништени во пожари што беснеат низ источна Австралија, соопштија денеска локалните власти.

Противпожарната служба на Нов Јужен Велс потврди дека две лица загинале во пожар во близина на Глен Инес, на околу 550 километри северно од Сиднеј.

Пет лица се уште се водат како исчезнати, а премиерот Скот Морисон изјави дека постои загриженост дека бројот на жртвите би можел да биде поголем.

Морисон рече дека резервистите на австралиските вооружени сили ќе им се приклучат на итните служби во справувањето го огнената стихија.
Прочитајте и...  Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Прочитај повеќе

Австрија укинува гранични контроли кон сите соседи, освен Италија

Слободен печат

Од вечер повторно полициски час, задоцнета активност за казнување за непочитување на мерките за заштита

Слободен печат

Следната недела ќе биде објавена преговарачката рамка, наесен старт на преговорите

Слободен печат

Преку девет банки ќе се издава домашната платежна картичка, за неа не се аплицира

Слободен печат

Протестите во САД стануваат се побројни, се уриваат статуи на расистички политичари и генерали

Слободен печат

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат