12 C
Скопје

Љоренте е новиот напаѓач на Наполи (ФОТО)

34-годишниот напаѓач до крајот на минатата сезона беше дел од Тотенхем (осум голови, пет асистенции), а сега летово ќе игра во Наполи заедно со македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

На „Сан Паоло“ доаѓа како слободен агент со договор на две години и заработка од 2.5 милиони евра.

Во текот на својата кариера имаше славни моменти, со Јувентус трипати ја освои Серија А, двапати Суперкупот на Италија, еднаш италијанскиот Куп, а беше двапати финалист во ЛШ во сезоните 2014/15 и 2018/19.

Со најдобрата шпанска репрезентација беше светски шампион во 2010, а две години подоцна се закити и со европската титула.

Прочитајте и...  МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Наполи во изминатиот период ги доби ривалите во групната фаза на ЛШ, во групата Е ќе ги одмери силите со бранителот на титулата, Ливерпул, потоа Ред Бул Салцбург и Генк.

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар