Лондонската полиција на нозе, африкански сервал побегна од квартот на милјардерите

Хибридите на сервали и домашни мачки можат да пораснат до 40 сантиметри во висина, како куче со средна големина, а нивното чување не е дозволено во Велика Британија.

Голема дива мачка, мешавина од африкански сервал и домашна мачка, избега од куќа во елитната лондонска Бишоп авенија, позната како „алејата на милијардерите”, јави лондонски „Сан”.

Лондонската полиција е во потрага по Хемпстид, во северен Лондон, по синоќешната дојава дека од куќа во елитната населба избегала голема и опасна мачка.

Експертите за диви животни, сепак, по фотографиите од мачката, оценија дека таа не е агресивна и дека не претставува закана за луѓето.

Хибридите на сервали и домашни мачки можат да пораснат до 40 сантиметри во висина, како куче со средна големина, а нивното чување не е дозволено во Велика Британија.

Сепак, не е невообичаено Британците да ги држат нелегално во нивните приватни зоолошки градини. 

Прочитајте и...  Шахпаска: Работиме на законско решение за спречување на насилство врз жените

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат