3 C
Скопје

Лондонската полиција ги растури демонстрациите против вонредните мерки заради коронавирусот (ВИДЕО)

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против ограничувањата воведени заради коронавирусот, бидејќи демонстрантите ги игнорираа предупредувањата да ги почитуваат правилата на социјално дистанцирање, а пренесува Бета.рс.

Илјадниците луѓе, од кои повеќето без маски, се собрале на плоштадот Трафалгар каде ја критикувале претераната реакција на Владата со мерките за спречување на епидемијата.

Лондонската полиција претходно соопштила дека прво ги предупредиле демонстрантите да ги почитуваат правилата на социјално дистанцирање и дека ќе преземат акција ако не ги почитуваат препораките.

Првите три часа полицајците не преземале ништо, но потоа почнале да го растураат протестот.

Британскиот парламент се подготвува да ги разгледа законите поврзани со епидемијата, а владата воведува нови ограничувања за таа да се спречи.

Прочитајте и...  Три месеци живеел во аеродромот во Чикаго: „Се плашел да си оди дома заради ковид-19“

Поврзани вести

Теохарис: Вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Слободен печат

Јапонија: Верижен судир на 130 возила поради снежна бура, загина едно лице

Слободен печат

Скопјанка завршила во болница откако со автомобил удрила во четири паркирани возила

Слободен печат

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ: Нема настава доколку не им се исполнат барањата

Слободен печат

Полковниците Василевски и Ковачки во препирка околу НАТО-сертификатите

Слободен печат

Гаши: Државата да се ослободи од стравот дека расте бројот на една етничка заедница

Слободен печат

Остави Коментар