17 C
Скопје

Лондон: Едно од 20 лица е заразено со ковид-19

Во некои делови на Лондон, едно од 20 лица е заразено со коронавирусот, изјави денеска регионалниот директор на Јавно здравје, Кевин Фентон.

– Во текот на изминатата недела, бројот на луѓе во болниците во Лондон е зголемен за 27 проценти, а во интензивна нега за 47 проценти – изјави професорот Фентон.

Како што пренесува Би-Би-Си, тој вели дека ова е голем предизвик за пандемијата и побара од населението „навистина да ги намали интеракциите, да остане дома и да го намали бројот на инфекциите”.

– Не само што сериозно го оптоварувате здравствениот систем, туку спречувате и други пациенти, на кои можеби им треба итно или важно лекување во тоа време, да пристапат до тие услуги – рече Фентон.

Прочитајте и...  Нови 3.572 случаи на коронавирус во Србија, починаа 35 лица

Тој нагласи дека има „работи што можеме подобро да ги направиме” за да го намалиме бројот на инфекции, вклучително и поголемо придржување кон мерките за носење маски и физичко растојание при користење јавен превоз и купување основни производи.

Поврзани вести

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски-Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ во процесот на приближување кон полноправно членство во ЕУ

Слободен печат

Намалување на бројот на заразени со ковид-19, но смртноста е поголема за 6 проценти во однос на минатата недела

Слободен печат

Денеска се регистрирани 1 129 нови случаи на ковид-19, а починати се 27 лица

Слободен печат

Нови 3.572 случаи на коронавирус во Србија, починаа 35 лица

Слободен печат

Здружението на правници Роми ќе поднесе кривична пријава за инцидентот во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар