10.8 C
Скопје

Лончар: Вакцинацијата за здравствените работници во Србија нема да биде задолжителна

Нема потреба од задолжителна вакцинација за здравствените работници, бидејќи имаме вакцини и заинтересирани за вакцинација, а и доволни вакцинирани здравствени работници, изјави српскиот министер за здравство, Златибор Лончар.

Тој гостувајќи на РТС рече дека и претходно имало доволно вакцинирани лекари, но проблемот бил недоволниот број на вакцинирани млади медицински сестри, кои се плашеле дека нема да можат да имаат потомство.

Лончар нагласил дека тој проблем е решен после разговорите кои се извршени со медицински сестри во кои било објаснето дека нема никаков доказ дека вакцината предизвикува стерилност.

Извор: Б92

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар