ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ ВО УНГАРИЈА: Орбан со Фидес ја загуби Будимпешта, посрамениот градоначалник повторно победи во Ѓер

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го доживеа можеби најголемиот политички пораз во последната декада, откако опозицискиот кандидат освои доволно гласови на локалните избори, а со тоа да ја добие изборната трка за градоначалник на Будимпешта.

Гергељ Карачоњ, 44-годишниот либерал го победи Истван Тарлос, со 50 отсто од освоените гласови, во споредба со 44-те кои ги освои тој со поддршката на Орбан. Тарлос му се јавил на Карачоњ за да му ја честита победата.

Ова е голем успех за опозицијата во земјата, откако голем број на партии, од либерали до зелени, социјалисти и конзервативци ги надминаа разликите и се здружија за да му се спротистават на Орбан и неговата владеачка Фидес.

Покрај Будимпешта, опозицијата победи и во повеќе други големи градови како што се Мисколц, Сегедин и Егер, а опозицијата победи во Дебрецин, Ѓер и Кешкемет.

Прочитајте и...  Чулев: Ниту едно прекршување на законот или попречување на избирачкото право нема да остане несанкционирано

Интересно е да се напомене дека жителите на Ѓер повторно му изгласаа доверба на Золт Боркаи, човекот од кого се појавија експлицитни видеа и фотогорафии на јахта во Дубровник, на кои може да се забележи како тој ужива во присуството на повеќе проститутки и учествува во оргии.

Прочитај повеќе

Убиени 12 припадници на нарко картел во Мексико

Слободен печат

Вжештена предизборна реторика, партиите со разни ветувања пред граѓаните

Слободен печат

Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Слободен печат

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат