18 C
Скопје

Ливерпул во Вулверхемптон ќе ја бара замената за Вернер

Германскиот репрезентативец наместо на „Енфилд“ кариерата ќе ја продолжи на „Стемфорд бриџ“, а Клоп веднаш најде замена.

Иако постојано се шпекулираше дека Тимо Вернер на лето ќе се пресели во Ливерпул, од тој трансфер нема ништо бидејќи „црвените“ немаат 60 милиони евра за да ја платат откупната клаузула.

Поради тоа менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, најде перфектна замена за Вернер, тој ќе се обиде во летниот преоден рок да го ангажира напаѓачот на Вулверхемптон, Адама Траоре.

Траоре кој е продукт на славната школа на Барселона, Ла Масија, сезонава на 22 натпревари постигна четири гола и имаше уште седум асистенции, а Клоп пред неколку месеци го нарече незапирлив.

За да се реализира овој трансфер Ливерпул ќе мора да продаде неколку фудбалери бидејќи буџетот за засилувања е околу 30 милиони фунти, додека Вулверхемптон бара двојно повеќе, 60 милиони евра колку што изнесуваше и клаузулата за Вернер.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Лејкерси ја прекинаа серијата порази

Поврзани вести

Кои се најбогатите сопруги на фудбалерите: Првите две тежат повеќе од сите останати заедно

Слободен печат

„Граѓаните“ маршираат кон титулата, 20. победа по ред

Слободен печат

Шилегов: Бараме партнери за Вардар, но Самсоненко да си ги исплати долговите

Слободен печат

Клоп: На лето нема да има „реновирање“ на Ливерпул

Слободен печат

Хаос во Аталанта, уште две ѕвезди сакаат да го следат примерот на Гомез

Слободен печат

Меси одлучи каде ќе ја продолжи кариерата

Слободен печат

Остави Коментар