Ливерпул во пол позиција за последното место во кое носи во ЛШ

epa09213700 Liverpool's Nathaniel Phillips (C) celebrates with his teammate Roberto Firmino (R) after scoring the 2-0 lead during the English Premier League soccer match between Burnley FC and Liverpool FC in Burnley, Britain, 19 May 2021. EPA-EFE/Alex Livesey / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на Ливерпул го совладаа Барнли на гости со 0:3 во претпоследното коло од Премиер лигата и сами си ја кројат судбината, односно само од нив ќе зависи дали ќе играат во Лигата на шампионите идната сезона.
Во пресрет на последното коло во Премиер лигата, Ливерпул со триумфот над Барнли се искачи на четвртото место на табелата со 66 бода и има ист број бодови со Лестер но има и подобра гол разлика од „лисиците“.

Ливепрул со евентуален триумф над Кристал Палас на „Енфилд“ во последното коло ќе игра во Лигата на шампионите, освен доколку Лестер не оствари убедлив триумф над Тотенхем бидејќи има послаба гол разлика од „црвените“. Ливерпул моментно има +24, додека Лестер е на +20.

Четвротото место на Ливерпул му го донесоа Роберто Фирмињо кој во 43. Минута го отвори резултатот, Нејт Филипс кој постигна гол во 522 минута и Алекс Окслејд-Чембленд кој во финишот го постави конечниот резултат.
Вест Хем со 1:3 како гостин го совлада ВБА и се искачи на шестото место на табелата со 62 бодови, три повеќе од Тотенхем и Евертон. Вест Хем до победата дојде со пресврт бидејќи домашниот тим поведе преку Переира во 27 минута по што следеа три гола на „чеканите“ преку Соучек, Огбона и Марко Антонио.