Ливерпул се откажа од трансферот на Вернер, нема 60 милиони евра

Трансферот на Тимо Вернер од Лајпциг во Ливерпул ова лето речиси беше договорен, но од тоа на крајот нема да биде ништо.

Британски „Мирор“ пишува дека сè уште актуелниот европски шампион се откажал од купувањето на германскиот репрезентативец поради кризата предизивикана од коронавирусот.

Имено, челниците на Ливерпул сметаат дека ова лето не можат да си дозволат да платат 60 милиони евра колку што изнесува откупната клаузула за Вернер.

Менаџерот на „црвените“, Јирген Клоп кој цела сезона кажува само пофални зборови за Вернер, сега ќе остане без своето планирано засилување бидејќи управата на клубот одреди буџет од само 35 милиони евра за еден фудбалер, додека од друга страна Лајпциг во неколку наврати најавуваше дека нема шанси да ги продава своите играчи на попуст поради кризата.

– Немаме намера фудбалер кој има повеќе од една година преостаната во договорот да го продадеме под цена. Како ќе го замениме со добар напаѓач ако го продадеме под цена – изјави Оливер Минцлаф, директорот на Лајпциг.
Актуелниот договор на Вернер со Лајпциг е со важност до 2023 година.

Прочитајте и...  ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Тимо Вернер оваа сезона во 39 натпревари за Лајпциг постигна 30 гола и имаше уште 12 асистенции, а во првиот натпревар по двомесечната пауза постигна хет-трик на гостувањето кај Мајнц.

Прочитај повеќе

Хаотичен старт на сезоната во Ф1, триумфот за Ботас

Слободен печат

УФЦ: Замената подобра од оригиналот, Масвидал добива борба за титула?

Слободен печат

Пеналот повторно таличен за Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Луда идеја или револуција: ФИФА најави роботи наместо судии на СП 2022

Слободен печат

ПСЖ му даде дозвола на Нејмар, може да преговара со Барселона

Слободен печат

Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатна исповед на шведски тенисер: Одев на Гугл за да видам како да се убијам

Слободен печат

ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Слободен печат

Кои фудбалски екипи се најголеми трошаџии во 21. век, четири екипи фрлиле повеќе од две милијарди евра на засилувања

Слободен печат

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат