Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Португалецот по освојувањето на титулата во Лигата на шампионите во 2004 година со Порто, се најде на радарот на „црвените“.

Ливерпул по завршувањето на сезоната 2003/04 остана без тренер по заминувањето на Жерар Улие и токму Жозе Мурињо беше еден од главните кандидати да седне на клупата на англискиот тим.
На крајот, „црвените“ се одлучија за Рафаел Бенитез, а Мурињо заврши во Челси.

Поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер ја открива причината зашто управата не го ангажира Мурињо наместо Бенитез.

– Мурињо имаше предност во однос на Бенитез, но стилот и однесувањето на шпанскиот тренер пресудија во конечната одлука. Улие ја загуби работата, а директорот Рик Пери имаше разговор со Бенитез, а често го споменуваше и Мурињо. Чувството кај сите, во управата и кај фудбалерите беше дека тој не може да биде менаџер поради однесувањето. Тоа што го видовме тогаш на „Олд трафорд“ кога Порто израмни и помина во следната рунда, постоеше мислиње дека такво нешто не се прави во Ливерпул – зборува Карагер.

Прочитајте и...  „Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Мурињо по доаѓањето во Челси освои две титули во Премиер лигата, а третата ја освои во вториот мандат (2014/15), додека Ливерпул под водство на Бенитез триумфира само во Лигата на шампионите, а најпосакуваиот трофеј, во Премиер лигата изостана.

Прочитај повеќе

Ла Лига од следната сезона со навивачи?

Слободен печат

АБА отсвири крај, МЗТ Скопје останува во АБА2 лигата

Слободен печат

Бејл искрено: Не разбирам зашто навивачите ме исвиркуваат

Слободен печат

Дали Мбапе му намигнува на Клоп: Ливерпул е вистинска машина сезонава

Слободен печат

Трансфер сапуница: Барселона го одби Јувентус, а Интер ги одби каталонците

Слободен печат

Доказ дека Џордан е најдобриот на сите времиња, неверојатна заинтересиранот за неговите производи по „Последниот танц“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА: Млад 23-годишен фудбалер пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Слободен печат

Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Слободен печат

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат