Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

„Црвените“ му се одмаздија на тимот кој сезонава е единствен кој му „откина“ бодови.

Екипата на Ливерпул продолжува со сигурниот од кон шампионската титула која ја чека 30 години. „Црвените“ се неверојатни сезонава со 21 победа и само едно реми досега, а последна жртва на Клоп и неговите фудбалери беше најголемиот ривал, Манчестер јунајтед.

Ливерпул тирумфира со 2:0 и му се одмазди на Јунајтед кој сезонава е единствен што успеа да остане непоразен во дуелите со „црвените“.

По 23. кола во Премиер лигата, Ливерпул е лидер со дури 64 бодови, 16 повеќе од Манчестер сити, а притоа има и натпревар помалку.

Победата ја најави Вирџил ван Дајк со голот во 14. минута, а водството на Ливерпул можеше да биде и поубедливо, но судиите им поништија два гола, еден поради офсајд, а еден поради прекршок над гостинскиот голман, Давид де Хеа.

Прочитајте и...  Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Конечниот резултат го постави Мохамед Салах во судиското продолжение.
Ливерпул во наредното коло му гостува на незгодниот Вулверхемптон, додека Манчестер јунајтед кој е петти на табелата на домашен терен игра против Барнли.

Прочитај повеќе

Лазаров прв стрелец, Кузмановски подобар во „македонското дерби“ на ЕХФ купот

Слободен печат

Ѓоковиќ: Федерер му е потребен на тенисот

Слободен печат

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет − 19 =

Прочитај повеќе

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!