Ливерпул ита кон титулата, шок за Челси и за Лестер

Ливерпул со многу мака го совлада тимот на Ватфорд со 2:0 за 16. победа во 17. коло од Премиер лигата. Мохамед Салах ги постигна двата гола за Ливерпул кој по денешните натпревари ја зголеми предноста на табелата.


„Црвените“ со новите три бода сега имаат 49 бодови, 10 повеќе од второпласираниот Лестер кој пред своите гледачи одигра само 1:1 против Норич.

Ремито значеше и крај на серијата од осум победи по ред во Премиер лигата. Пуки донесе водство за Норич, но во 38. минута, гостинскиот голман Крул со несмасна реакција си постигна автогол.


Уште поголем шок доживеа Челси кој е поразен на „Стемфорд бриџ“ од Борнмут со 0:1. Победничкиот гол на натпреварот го постигна Дан Гослинг во 84. минута.

Прочитајте и...  Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)


Резултати:
Ливерпул – Ватфорд 2:0, Барнли – Њукасл 1:0, Челси – Борнмут 0:1, Лестер – Норич 1:1, Шефилд – Астон Вила 2:0.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат