Литванија и Норвешка разменија шпиони со Русија

Двајца Литванци и Норвежанин, кои во Русија беа осудени за шпионажа, ослободени се денеска во замена за двајца Русија, кои беа во затвор во Литванија.

– Литванците Евгени Матаитис и Аристидис Тамосаитис, кои беа осудени во 2016 година, пристигна аво своите домови – соопшти шефот на литванската државна безбедност Дариус Јаунискис.

Норвежанецот Фроде Берг, осуден во Русија на 14 години затвор, беше предаден на норвешката амбасада во Вилнус, откако се преминал во Литванија.

Претходно денеска, литванскиот претседател Гитанас Науседа ги помилува Русите Николај Филипченко и Сергеј Мојсееко.

Локалните медиуми соопоштија дека размената на шпиони се случила денеска напладне на границата на Литванија и руската ексклава Калининград.

Други детали не се објавени.

Прочитајте и...  На штипското Инфективно одделение се лекува еден пациент со Ковид 19

Премиерката на Норвешка Ерна Солберг им се заблагодари на литванските власти за нивната соработка и напорите за ослободување на Берг.

Норвешката министерка за надворешни работи Ина Ериксен Сореиде изјави дека Норвешка систематски работела на ослободување на Берг уште од времето на неговото апсење во Москва во декември 2017 година под обвинение дека собирал информации за руските нуклеарни подморници.

Прочитај повеќе

Професор од Кавадарци во мисија за изработка и донирање визир маски

Слободен печат

Нови 26 случаи на коронавирус во Македонија: Уште едно лице почина и 9 се излекувани

Слободен печат

Пристапот до тест за коронавирус ограничен, МЗ проверува кои лаборатории исполнуваат услови

Пауновски: Трговците да не манипулираат со цените на јужното овошје

Слободен печат

МНР: Досега организирано враќање на 1.842 граѓани во земјава со авиони и конвои

Слободен печат

Лекар од струмичка болница синоќа одбил да направи интернистичка анкета

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кен Мекалам е новиот директор на МИ5

Слободен печат

Познатата водителка на Си-Би-Ес почина од коронавирусот

Слободен печат

Вархеи: ЕУ секогаш ќе биде тука за Западен Балкан

Слободен печат

Бројот на смртни случаи во Франција е зголемен за девет отсто

Слободен печат

ВУХАН И ПОНАТАМУ ПОД БЛОКАДА: Веќе 6 дена немаат новозаразени, а во градот владее војничка дисциплина

Слободен печат

Принцот Чарлс се опорави од коронавирусот, веќе не е во изолација

Слободен печат