Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Бројот на заболени од коронавирусот константо расте ширум светот. Моментално се потврдени 80.410 случаи, а починаа 2.708 луѓе. Исто така, од вирусот оздравеа 27.879 лица.

Коронавирусот е потврден во дури 41 држава. Епицентарот е во Кина, каде се забележани 77.666 случаи, од кои 2.664 беа фатални.

Понатаму, по бројот на заболени следи Јужна Кореја (977 заболени, 11 мртви), на крузерот „Дајмонд принцес“ се заразија 691 лице и оние главно ќе бидат лекувани во Јапонија. Потоа следи Италија (323 заболени, 11 мртви), Јапонија (161 заболени, 1 мртов), Иран (95 заболени, 16 мртви).

Кој уште е на листата?

Сингапур (91 заболен), Хонгконг (85 заболени, 2 мртви), САД (57 заболени), Тајланд (37 заболени), Тајван (31 заболени, 1 мртов), Бахреин (23 заболени), Австралија (22 заболени), Малезија (22 заболени), Германија (17 заболени), Виетнам (16 заболени), Франција (14 заболени, 1 мртов), Велика Британија (13 заболени), ОАЕ (13 заболени), Канада (11 заболени), Макао (10 заболени), Кувајт (9 заболени), Шпанија (6 заболени), Ирак (5 заболени), Оман (4 заболени), Филипини (3 заболени, 1 мртов), Индија (3 заболени), Австрија (2 заболени), Белгија, Камбоџа, Хрватска, Египет, Финска (1 заболен).

Прочитајте и...  Министерот за здравје на Нов Зеланд поднесе оставка: Се однесував како идиот

По еден случај од заразата е забележан и во Либан, Непал, Шри Ланка, Шведска и Швајцарија.

Прочитај повеќе

Промени во железничкиот возен ред поради ограниченото движење

Горан Наумовски

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Полициски час од денеска од 16 до 5 часот

Вучиќ не исклучува воведување 24-часовен карантин

Слободен печат

Слушнете ја изведбата на „Санта Лучиа“ од оперскиот пејач Благој Нацоски (ВИДЕО)

Слободен печат

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папата и понатаму прима гости и се ракува со нив, неговите чувари се загрижени

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Талат Џафери: Додека Али Ахмети дише, не би требало некој да сонува да го симне од таа позиција

Мустафа: Државната матура ќе се полага, ќе биде онлајн со тричлена комисија

Слободен печат

Италијанската блокада ќе биде укината во две фази

Слободен печат

Асани: Здравје без паника, ќе дојде подобро време за сите нас

Слободен печат

Еспер ја прифатил оставката на секретарот на американската морнарица

Слободен печат