Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Бројот на заболени од коронавирусот константо расте ширум светот. Моментално се потврдени 80.410 случаи, а починаа 2.708 луѓе. Исто така, од вирусот оздравеа 27.879 лица.

Коронавирусот е потврден во дури 41 држава. Епицентарот е во Кина, каде се забележани 77.666 случаи, од кои 2.664 беа фатални.

Понатаму, по бројот на заболени следи Јужна Кореја (977 заболени, 11 мртви), на крузерот „Дајмонд принцес“ се заразија 691 лице и оние главно ќе бидат лекувани во Јапонија. Потоа следи Италија (323 заболени, 11 мртви), Јапонија (161 заболени, 1 мртов), Иран (95 заболени, 16 мртви).

Кој уште е на листата?

Сингапур (91 заболен), Хонгконг (85 заболени, 2 мртви), САД (57 заболени), Тајланд (37 заболени), Тајван (31 заболени, 1 мртов), Бахреин (23 заболени), Австралија (22 заболени), Малезија (22 заболени), Германија (17 заболени), Виетнам (16 заболени), Франција (14 заболени, 1 мртов), Велика Британија (13 заболени), ОАЕ (13 заболени), Канада (11 заболени), Макао (10 заболени), Кувајт (9 заболени), Шпанија (6 заболени), Ирак (5 заболени), Оман (4 заболени), Филипини (3 заболени, 1 мртов), Индија (3 заболени), Австрија (2 заболени), Белгија, Камбоџа, Хрватска, Египет, Финска (1 заболен).

Прочитајте и...  Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

По еден случај од заразата е забележан и во Либан, Непал, Шри Ланка, Шведска и Швајцарија.

Прочитај повеќе

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат

ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИТАЛИЈА: Уапсени три лица за детска порнографија

Слободен печат

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат

Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Слободен печат